Andamany, czyli tropikalna oaza spokoju

Andamany to przepiękny archipelag na Oceanie Indyjskim należący do Indii. Jeżeli marzy wam się urlop na odizolowanej od wielkiego świata tropikalnej wyspie, to jest to miejsce dla was.

Archipelag będący formalnie częścią indyjskiego terytorium związkowego Andamany i Nikobary składa się z 576 wysepek, z których jedynie 26 jest stale zamieszkanych. Na powierzchni około 6400 km kw. żyje tu ponad 300 tys. ludzi. Większość z nich zamieszkuje tzw. Wielki Andaman, w skład którego wchodzą trzy największe wyspy archipelagu.

Wybrzeże Andamanów
Zdjęcie: Deepak Kumar/Unsplash

Andamany to górzyste wyspy, oferujące liczne możliwości wspinaczki. Najwyższe wzniesienie znajduje się na Andamanie Północnym i liczy sobie 738 metrów.

Wyspy zachwycają przede wszystkim swoim dzikim i dziewiczym charakterem. Przybijając do brzegów Andamanów możemy poczuć się niemal jak pierwsi odkrywcy podróżujący na niezbadane lądy.

W głębi tropikalnego lasu
Zdjęcie: Pinakeen Bhatt/Unsplash

Na miejscu czekają na nas czyste plaże pozbawione tłumów turystów, krystaliczne wody oceanu, uginające się pod ciężarem swoich owoców palmy kokosowe oraz tropikalne lasy namorzynowe. Niektóre wyspy archipelagu są zamknięte dla turystów, ze względu na chronione tam ekosystemy lub społeczności tubylców, jednak większość pozostaje do naszej dyspozycji.

Turystyczne kurorty są tu wciąż nieliczne, jednak jeżeli tęsknicie za pięciogwiazdkowymi hotelami, to tego typu miejsca zaczynają się pojawiać także tu, w szczególności na wyspie Havelock.

Lokalne przysmaki
Zdjęcie: Pau Casals/Unsplash

Poza podziwianiem przyrody, wylegiwaniem się na plaży i chodzeniem po górach Andamany oferują także takie atrakcje jak nurkowanie do rafy koralowej czy wycieczki kajakami po lesie namorzynowym. Jeżeli więc poszukujecie tropikalnego raju ze znacznie spokojniejszą atmosferą niż Malediwy czy Tajlandia, to Andamany są dla was.

Zdjęcie w tle: Wybrzeże Andamanów, Ishan Das/Unsplash