Aligator Marta – najstarsze zwierzę europejskich zoo

Zapewne nie każdy zwiedzający płocki Ogród Zoologiczny wie, że spotka tam najstarsze zwierzę spośród żyjących mieszkańców europejskich zoo. To właśnie w ZOO w Płocku mieszka 89-letnia samica krokodyla – aligatora missisipijskiego, Marta.
 
Marta pochodzi z obecnie nie istniejącego już Reptile Jungle w Slidell w Luizjanie, gdzie wykluła się w 1930 roku. Do Płocka przybyła 19 sierpnia 1960 roku razem z samcem Pedro. Marta i Pedro zostały zakupione przez Polaka mieszkającego na stałe w USA, inż. Tadeusza Wągrowskiego, w odpowiedzi na „Akcję Krokodyl”, która polegała na wysyłce książek od mieszkańców Płocka dla Polonii argentyńskiej w zamian za zwierzęta dla miejskiego ZOO.
 

 
Zachowała się relacja historii przyjazdu pary aligatorów z wychodzącej ówcześnie gazety – „Trybuny Mazowieckiej” z dnia 29 października 1964 roku: Nasz rodak inż. Tadeusz Wągrowski z USA, odpowiadając na apel inż. Ostrowskiego – działacza Polonii argentyńskiej, jedzie z Nowego Jorku na Florydę, by zakupić dla Płocka aligatora, obiecanego na łamach „Kuriera Polskiego” – gazety wychodzącej w Buenos Aires. W drodze na Florydę małżonka inż. Wągrowskiego, pani Władysława doszła do wniosku, że jednemu aligatorowi będzie smutno. W niedługim czasie popłynęły do Płocka na pokładzie m/s „Generał Bem” gratisowo dwa piękne aligatory Marta i Pedro. Nie wypada mówić o cenie podarku, ale tu zrobimy odstępstwo od zwyczaju. Kosztował on inż. Wągrowskiego ok. 1.000 dolarów.
 

 
Niestety, Marta nigdy nie zaakceptowała samca Pedro, którego 18 grudnia 1960 r. przekazano do wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Próbowano jeszcze kilka razy łączyć Martę z innymi samcami aligatora z Czech, ale żaden z nich jej się nie spodobał. Uznano więc, że Marta woli wieść życie samotnicy i więcej nie ponawiano prób łączenia jej z innymi partnerami.
 

 
Marta była także gwiazdą filmową. Latem 1970 roku zagrała rolę krokodyla Hermana w filmie Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka” o tajemniczej sprawie zniknięcia wody z Warszawy podczas największych upałów, którą miał rozwiązać słynny As. Film kręcono nad Zalewem Zegrzyńskim. Podczas pracy była chwila niepewności, czy Marta nie wybierze wolności i nie ucieknie do Zalewu, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło, bo zapewne nie przetrzymałaby zimowych chłodów.
 

 
W ten sposób krokodyl w spokoju dożył starości i zasłużonej emerytury w płockim Ogrodzie Zoologicznym.
 
Pracownicy zoo karmią ją raz w tygodniu, zwykle w środy, mięsem wołowym lub całymi rybami słodkowodnymi, np. płotkami czy leszczami. Jest to bardzo łagodny zwierzęciem, zawsze akceptującym swoich opiekunów. Przez kilka ostatnich lat jest może trochę mniej aktywna, ale to chyba zrozumiałe, zważywszy na wiek jubilatki.
 

 
ZOO w Płocku już nie po raz pierwszy będzie świętowało jej urodziny. Impreza odbędzie się 18 maja (w sobotę) w godzinach 12.00 – 15.00. Tym razem pojawi się wielki tort urodzinowy dla gości. W programie jest też karmienie Marty, fotogaleria i konkursy z nagrodami.
 
Sto lat Marto!


Bilet podstawowy jednorazowy zakładający wejście z dziećmi do 3 lat kosztuje 22 zł, bliet ulgowy jednorazowy 15 zł, a bilet rodzinny dla każdego członka rodziny składającej się z 2 osób dorosłych i minimum 3 dzieci – 15 zł.
 
Więcej szczegółowych informacji na temat zoo oraz biletów dla grup zorganizowanych można znaleźć na jego stronie internetowej, czyli tutaj.
 
Opracowanie: na podstawie materiałów prasowych ZOO w Płocku. Wszystkie wykorzystane fotografie w artykule należą do ZOO w Płocku.