Ahoj, morska przygodo!

Powierzchnia Ziemi w ponad 70% pokryta jest wodą. Naturalnym jest więc, że zwiedzając jej najdalsze zakątki warto poznać nie tylko to, co na lądzie, ale także ukryte morskie skarby planety. Oto lista trzech miejsc, gdzie czekają na was najciekawsze podwodne atrakcje.

  • Tajwan

Choć Tajwan nie jest ogromną wyspą, to przyciąga co roku wielu odwiedzających, zarówno ze względu na swoje bogactwo kulturowe i gospodarcze, jak i pełne cudów wody opływające jej brzegi. Otaczające Tajwan morza Południowo- i Wschodniochińskie oraz rozciągający się po wschodniej stronie Pacyfik są domem dla ogromnej liczby egzotycznych morskich stworzeń. Są również skrzętnie wykorzystywane przez przedsiębiorczych Tajwańczyków z branży turystycznej. Na każdym kroku będziemy mogli tu zapisać się na lekcje surfingu czy nurkowania, wynająć morski kajak lub po prostu przejść się po plaży wypełnionej drobnym, gorącym piaskiem. Choć wydawać by się mogło, że wycieczka na Tajwan to kosztowna opcja, wypada ona zaskakująco korzystnie w porównaniu z innymi państwami regionu.

Rekin wielorybi
Zdjęcie: Matthew Rader/Unsplash
  • Cancun

Przenosimy się teraz na zachodnie wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do meksykańskiego miasta Cancun. Dla miłośników różnorodnego morskiego życia Cancun jest prawdziwym rajem. Podziwiać je możemy zarówno z pokładu dostępnych wszędzie łodzi, w tym takich z przeszklonym dnem, jak i samodzielnie nurkując w tutejszych wodach w towarzystwie wyszkolonych instruktorów. U wybrzeży Cancun spotkać możemy takie stworzenia, jak chociażby rekiny wielorybie, orki czy płaszczki. Wiele z tych stworzeń jest równie pięknych, co niebezpiecznych gdy zachowamy się niewłaściwie, dlatego warto zadbać o profesjonalną opiekę przewodników. Dla mniej odważnych pozostaje przybrzeżny snorkeling, który zapewnia jednak równie niezapomniane wrażenia.

  • Queensland

Na koniec wędrujemy na półkulę południową, do wybrzeży australijskiego stanu Queensland. To właśnie tu znajdziemy znaną chyba każdemu, przynajmniej ze słyszenia, Wielką Rafę Koralową. To rzecz jasna mekką miłośników podmorskich widoków. Zwiedzać ją należy rzecz jasna z dużym szacunkiem oraz przestrzeganiem wszelkich reguł, tak by ten niesamowity cud natury mógł służyć kolejnym pokoleniom zarówno ludzi, jak i licznych zamieszkujących go morskich gatunków.

Płaszczka
Zdjęcie: David Clode/Unsplash

Nurkując w tutejszych krystalicznie przejrzystych wodach, oprócz niesamowitych formacji tworzonych przez sam koral, podziwiać możemy manty, żółwie morskie czy rekiny. Tu również możemy ten wspaniały krajobraz podziwiać z bliska lub z pokładu specjalnie przystosowanych łodzi.

Pamiętajcie więc, że planeta Ziemia to nie tylko lądy i skarby ludzkiej cywilizacji. Pod wodą też kryje się nadzwyczajny świat wart zobaczenia i docenienia.

Zdjęcie w tle: Rafa koralowa, Janayara Machado/Unsplash